loading...

ایرانگردی و ایرانشناسی طبیعت گردی، مطالب خواندنی و ...... برگزار کننده تورهای ملی دوچرخه سواران، کوهنوردان و میهن پرستان اقوام ایرانی

دوچرخه‌سواری,درباره‌ دوچرخه سواری,یک تفریح سالم,رشته‌ی دوچرخه‌سواری,توریست,توریست ها,گردشگران,دوچرخه سواران,ایرانگردان,جهانگردان,رکاب زنان,درباره دوچرخه,

آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
جاذبه‌های گردشگری چین 0 1 zahrabb
تحصیل در آمریکا بهتر است یا کانادا (بخش اول) 0 1 zahrabb
آیا با کاهش نرخ ارز، قیمت بلیط هواپیما خارجی کاهش داشته است؟ 0 1 zahrabb
هر آنچه که باید درباره رزرو و خرید بلیط هواپیما بدانید! (بخش دوم) 0 1 zahrabb
فاوت بلیط هواپیمای چارتر با بلیط هواپیمای سیستمی 0 1 zahrabb
تفاوت بلیط هواپیمای چارتر با بلیط هواپیمای سیستمی 0 1 zahrabb
طبیعت‌گردی 2 926 fariborz
اخذ ویزای کانادا از طریق تخصص و کار 0 24 zahrabb
پیکاپ ویزای کانادا و ویزای مولتی کانادا و مراحل انجام آن چگونه است؟(بخش اول) 0 21 zahrabb
پیکاپ ویزای کانادا و ویزای مولتی کانادا و مراحل انجام آن چگونه است؟ (بخش دوم) 0 24 zahrabb
​ویزای توریستی کانادا 0 21 zahrabb
هزینه ویزای کانادا به چه صورت می باشد؟ (بخش دوم) 0 20 zahrabb
هزینه ویزای کانادا به چه صورت می باشد؟(بخش اول) 0 22 zahrabb
ویزای توریستی کانادا 0 20 zahrabb
با ویزای تحصیلی کانادا و ویزای دانشجویی کانادا تحصیل کنید(بخش دوم) 0 23 zahrabb
با ویزای تحصیلی کانادا و ویزای دانشجویی کانادا تحصیل کنید(بخش اول) 0 26 zahrabb
ا ویزای تحصیلی کانادا و ویزای دانشجویی کانادا تحصیل کنید(بخش دوم) 0 22 zahrabb
با ویزای تحصیلی کانادا و ویزای دانشجویی کانادا تحصیل کنید(بخش اول) 0 21 zahrabb
با ویزای تحصیلی کانادا و ویزای دانشجویی کانادا تحصیل کنید(بخش دوم) 0 23 zahrabb
همه چیز درباره استان آذربایجان شرقی 1 37 sanazhedayati
از یوش تا نور 1 382 fariborz
سفر به روستای شگفت‌انگیز ماخونیک؛سرزمین آدم‌کوچولو‌های 3 834 fariborz
روانشناسی و تشخیص دروغگویی 0 40 nasimpanahi787
انواع مکمل های بدنسازی چه فواید و عوارضی دارند 1 263 nasimpanahi787
آستارا شهر بام های سفالی 1 329 fariborz
مشخصات بهترین برند انواع یخچال صنعتی و صنایع برودتی چیست؟ 0 44 seoupdate
مشخصات بهترین برند یخچال صنعتی چیست؟ 0 42 seoupdate
مشخصات بهترین برند یخچال صنعتی و صنایع برودتی چیست؟ 0 40 seoupdate
قیمت جدید ترین درب اتاقی منازل | سنا ردب 0 40 seoupdate
درب اتاقی | جدید ترین مدل های درب اتاقی چوبی 0 42 seoupdate

دوچرخه‌سواری از دیرباز نه به عنوان یک ورزش بلکه به عنوان یک تفریح سالم، مفرح و مفید شناخته شده است. در ظاهر همه چیز ساده به نظر می‌رسد زانوانی که بالا پایین می‌روند و چرخ محرک را به حرکت در می‌آورند، اما در پس همین حرکات ساده معجونی از تبدیلات نیرو و انرژی هم در دوچرخه و هم در بدن ورزشکار وجود دارد.


پایگاه علمی – تحقیقاتی Popular Mechanics در گزارشی جالب و متفاوت به بررسی نکات نه چندان پیدای رشته‌ی دوچرخه‌سواری پرداخته است.

* تاثیر گرما و فشار هوا بر سرعت رکابزنان Cyclingهمه دوچرخه سواران می دانند که هنگام رکاب زدن در سربالایی ها باید مقداری از انرژی خود را صرف مبارزه با جاذبه کنند، اما یکی از فاکتورهایی که همیشه با کارایی دوچرخه سواران مقابله می کند، هواست. دانشمندان متوجه شده اند که چگالی هوای خشک، در فشار سطح دریا (۷۶ میلی متر جیوه) و دمای نزدیک به ۵ درجه سانتی گراد به ۱٫۲۱۵ کیلوگرم بر متر مکعب می رسد. تیم ایرو دینامیک خوب دوچرخه نیز می تواند تا حدودی مقاومت هوا را کاهش می دهد.


دوچرخه‌سواران و دانشمندان تلاش خود را برای مبارزه با این جاذبه، متوقف نکرده‌اند. در المپیک لندن ۲۰۱۲، دمای محیط پیست ولدروم را به ۲۷ درجه سانتی‌گراد افزایش دادند تا هوا رقیق‌تر شود و رکورد جهانی پیشرفت کند.

 

هر چند، در محیط آزاد، تنها راهکار برای مبارزه با هوا، مسابقه دادن در سطوح مرتفع تر زمین است جایی که تراکم هوا کمتر باشد. این یکی از دلایلی است که جنی لونگو در سال‌های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۶ مکزیکوسیتی را برای ثبت رکورد ساعتی جهان خود انتخاب کرد.

 

در ارتفاع ۲۲۳۷ متری از سطح زمین، چگالی هوای خشک در دمای ۱۵ درجه سانتی گراد به پایین‌تر از یک کیلوگرم بر متر معکب(یک هزارم چگالی آب) کاهش پیدا می‌کند. لنگو در مقایسه با دوچرخه‌سواری‌های گذشته خود در سطح دریا، در این دوچرخه‌سواری نزدیک به یک و نیم کیلومتر بر ساعت‌تر سریع‌تر رکاب زده‌است.


* این مغز دروغگو! مغز به بدن دروغ می گوید و مانع از به کارگیری تمام انرژی بدن می شود! مغز به وسیله خستگی یا درد به ما هشدار می دهد تا سرعت خود را کم کنیم یا حرکت را متوقف کنیم. زیرا فکر می کند ممکن است بدن آسیب ببیند. هر چند که دوچرخه سواران حرفه ای از طریق تمرین های خود به این حقیقت رسیده اند که می توانند این هشدارها را نادیده بگیرند و مانع درد را پشت سر بگذراند تا سریع تر به خط پایان برسند و همه انرژی خود را مصرف می کنند.


این به این معناست که آمادگی ذهنی می توان به اندازه آمادگی جسمانی حائز اهمیت باشد. در یک تحقیق دمای هوا به تعدادی از دوچرخه سواران به طور عمدی کمتر از واقعیت اعلام شد . نتایج نشان داد که این دوچرخه سواران که فکر می کردند هوا خنک تر است، سریع تر از دوچرخه سوارانی که دمای واقعی هوا را می دانستند، رکاب زدند!


انتخاب موسیقی مناسب برای هر دوچرخه سوار به هنگام آموزش، یکی از زمینه های در حال پیشرفت به وسیله کارشناسان است. برای یافتن راه های پیوند دادن حالات احساسی با آموزش تکمیلی، تحقیقات زیادی صورت گرفته است. بنابراین احساسات نیز می توانند تاثیرات مثبتی بر کارایی ورزشکاران بگذارند.


* دوچرخه سواری سریعترین حرکت با کمک نیروی عضلانی یک نفر را بر دوچرخه سوار کنید و شاهد کارآمدترین مخلوق روی زمین باشید. هیچ موجود زنده دیگری نمی تواند با مصرف چنین انرژی کمی، به خودی خود جابجا شود و تازه این تنها زمانی است که به زمین مسطح دوچرخه سواری می کند، اگر در سراشیبی باشد ، انرژی رایگان جاذبه زمین نیاز به انرژی انسان را کاهش می دهد.


اگر یک دوچرخه سوار و یک شخص پیاده به میزان یکسان انرژی مصرف کنند، تاثیر دوچرخه باعث می شود که سرعت دوچرخه سوار سه برابر باشد. به هنگام راه رفتن با سرعت متوسط، یک شخص پیاده شش برابر بیشتر از یک دوچرخه سوار انرژی مصرف می کند.


دویدن نیز چهار برابر بیشتر از دوچرخه سواری انرژی مصرف می کند. نه دوندگان و نه هیچ ورزشکار دیگری که با انرژی خود حرکت می کند و نه حتی سریع ترین ورزشکار دنیا ، نمی توانند به پای یک دوچرخه سوار برسند.


یوسین بولت در مسابقات جهانی ۲۰۰۹ برلین، با سرعتی بیش از ۳۷ کیلومتر بر ساعت دوید و رکوردش زیر ۱۰ ثانیه بود. جرمی وودراسپون ، اسکیت باز پر سرعت، پیستی به طول ۵۰۰ متر را با سرعت بیش از ۵۳ کیلومتر بر ساعت طی کرد و رکورد جهانی را به نام خود ثبت نمود.


اما هیچ ورزشکاری نمی تواند با اسکیت یا دویدن سریع تر از کریس بوردن حرکت کند که در یک ساعت بیش از ۵۶ کیلومتر را طی کرد. اولین رکورد را در سال ۱۹۹۶ در پیشت ولدروم منچستر به ثبت رساند. وقتی صحبت از جابجایی با قدرت عضلات است، هیچ راهی سریع تر از دوچرخه نیست.


* جاده های امن و تشویق مردم به دوچرخه سواری هر چقدر مردم بیشتر دوچرخه سواری می کنند، جاده ها امن تر به نظر می رسد. این امنیت فقط برای دوچرخه سواران نیست، بلکه برای همه کاربران جاده هاست و حتی رانندگان نیز از تاثیر دوچرخه ها متعجب شده اند.


در پورتلند، بین سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷ ، مرگ و میر ناشی از تصادفات از ۴۶ عدد در سال به ۲۸ عدد کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که تعداد سفرها با استفاده از دوچرخه در سال ۲۰۰۷، چهار برابر شده و شش درصد از کل سفرهای جاده ای را به خود اختصاص داده است. به همین ترتیب، استفاده از دوچرخه در هلند بین سال های ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۷ ، ۴۵ درصد افزایش داشته در حالی که آمار مرگ و میر در دوچرخه سواران تقریبا ۴۰ درصد کاهش داشته است.


در برلین بین سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۷ ، سهم سفرها با استفاده از دوچرخه دو برابر شده و به ۱۰ درصد از کل سفرها رسیده است و آمار صدمات جدی وارد شده به دوچرخه سواران ۳۸ درصد کاهش داشته است. فهمیدن علت بالا رفتن میزان ایمنی جاده ها زیاد سخت نیست.


با بالا رفتن تعداد دوچرخه سواران در جاده ها ، حضورشان مشهودتر خواهد بود و رانندگان در قبال آنها محتاط تر خواهند شد.وقتی تعداد بیشتری دوچرخه سوار وجود داشته باشد ، شهرها امکانات و جاده های امن تری را برای آنها فراهم می کنند.


همچنین، تعدادی از رانندگان به دوچرخه سواری رو می آورند، بنابراین تعداد ماشین ها در جاده ها کمتر می شود و امکان تصادف با ماشین های پر سرعت نیز کمتر خواهد شد.


* کمک فنر در دوچرخه سیستم تعلیق دوچرخه ها برای بالا بردن سطح راحتی و بهره وری آن ها تولید شده است اما به کارگیری آن ها تبعاتی همچون پیچیدگی، گران قیمت بودن و سنگین بودن را در بر دارد. ممکن است با وجود این سیستم، دوچرخه سوار نیاز به استفاده از انرژی بیشتری داشته باشد زیرا سیستم کمک فنر مقداری از انرژی راننده را اتلاف می کند. به همین خاطر است که سیستم تعلیق دوچرخه ها در سال های ۱۸۰۰ معمول بودند، با تولید لاستیک های بادی و کارآمد کنار گذاشته شدند.


امروزه سیستم تعلیق دوچرخه ها به لطف دوچرخه سواری در کوهستان دوباره استفاده می شود.


مهندسین برای اینکه دوچرخه های کوهستان بتوانند از زمین های سخت و ناهموار بالا بروند، ابتدا کمک فنر چرخ جلوی دوچرخه و سپس کمک فنر برای هر دو چرخ جلو و عقب را طراحی کردند.


محققین در آزمایش های علمی خود فواید و مضرات راندن دوچرخه را در ۳ حالت بررسی کردند. دوچرخه با قالب خشک، دوچرخه با کمک فنر چرخ جلو و دوچرخه با هر دو کمک فنر جلو و عقب.


آزمایش ها نشان می دهد که به هنگام عبور از یک مانع ۶ سانتی متری، کمک فنر چرخ جلو نیروهای وارده عمودی را تا ۳۷ درصد و نیروهای وارده افقی را تا ۲۸ درصد کاهش می دهد. این نیروهای افقی سرعت را کاهش می دهند بنابراین اگر بتوان فشار آن ها را کمتر کرد، انرژی کمتری برای به جلو راندن دوچرخه صرف می شود.


* تعادل دوچرخه

دوچرخه برای تعادل باید حرکت کند یک دوچرخه به طور حیرت آوری می تواند در سرعت ۱۲٫۸ کیلومتر بر ساعت یا بیشتر بدون راننده به حرکت خود ادامه دهد. برای این اتفاق تنها چند عامل لازم است اول از همه چرخ جلوی دوچرخه که آن را هدایت می کند، باید آزاد باشد.

دوما هرچقدر محور دسته دوچرخه آزادتر باشد، حرکت دوچرخه مدت بیشتری ثابت می ماند.

سوما توزیع جرم دسته و محور دسته دوچرخه بر مسیر حرکت دوچرخه تاثیر دارد. اگر این سه عامل در تناسب درست با هم وجود داشته باشند باعث ثابت ماندن نیروی محرکه دوچرخه می شوند.


* چرا دوچرخه نمی افتد!؟ این مساله یک دلیل عجیب و جالب توجه دارد. وقتی دوچرخه در حال حرکت به یک سمت منحرف می شود نیروی گشتاور، چرخ جلو را از مسیر مستقیم خارج کرده و می چرخاند، بنابراین دوچرخه حرکتی دایره وار را آغاز می کند. در مقابل سطح جاده نیرویی مایل به مرکز را اعمال می کند و چرخ دوچرخه دوباره به مسیر مستقیم خود بازمی گردد. در واقع نیروی مایل به مرکز، نیروی گشتاور به دوچرخه وارد می کند که از حالت انحراف خارج می شود.


کارل داریس در سال ۱۸۱۷ در مانهیم آلمان دوچرخه ای به نام hobby horse طراحی کرد. برای ساختن این دوچرخه که در صنعت دوچرخه سازی پیشرو بود و یک پیشرفت فنی محسوب می شد، او از چوب درخت زبان گنجشک استفاده کرد. چوب این درخت مرغوب است زیرا شاخه های صافی دارد، به راحتی شکل می گیرد و قطعاتش به هم متصل می شود، همچنین با توجه به وزنش، پوسته محکمی دارد.


بعد از تولید این دوچرخه، طراحی ساختمان دوچرخه ها از نظر فنی و از حیث مواد مورد استفاده، پیشرفت کرد.


امروز با ترکیبات درست، دوچرخه های مطلوب به اندازه کافی محکم، سبک و مقاوم هستند و می توانند با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت از کوه ها پایین بیایند، در جاده های سنگی حرکت کنند و یا پس از ضربه های شدید و ناگهانی سالم بمانند.


سازندگان دوچرخه ها از فلزات، پلیمرها و ترکیبات دیگر استفاده می کنند تا به دوچرخه سواران امکان راندن در مسیرهای طولانی تر با سرعت بیشتر را بدهند. روش های جدید تولید قطعات د وچرخه عبارتند از، تغییر قطر داخلی تیوب ها که باعث می شود از وزن شان کاسته شود اما همچنان مقاوم بمانند، شکل دهی آلومینیوم با آب و غیره.


اولین hobby horse تولید شده ۴۵ (اندکی بیش از ۲۰ کیلوگرم) پوند وزن داشت. امروزه ساختمان دوچرخه ها به حدی سبک است که اتحادیه بین المللی دوچرخه سواران (UCI)، استفاده از دوچرخه های زیر ۱۵ پوند( ۶٫۸ کیلوگرم) را ممنوع کرده است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
سایت رسمی گروه انسانهای سبز

تلگرام رسمی گروه انسانهای سبز

اینستاگرام رسمی دوچرخه سواران اقوام ایرانی

گزارشهای سفرهای دوچرخه سواران اقوام ایرانی

کدهای پیشواز تلفن همراه و دانلود آهنگ های ملی میهنی

لوگوی ما
تصویر : http://up.touristsupport.ir/view/3158618/12526262125.png
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 208
 • بازدید امروز : 576
 • آی پی امروز : 77
 • باردید دیروز : 363
 • آی پی دیروز : 109
 • گوگل امروز : 10
 • گوگل دیروز : 25
 • بازدید ماه : 24,638
 • بازدید سال : 253,911
 • بازدید کلی : 1,634,870
 • هدف ما چیست ؟
  جهت مطالعه اینجا کلیک نمایید

  کاشت 850 درخت بیاد قهرمانان ملی و ...

  Welcome to iran

 • حمایت های انجام شده

 • بازتاب خبرگزاریها
 • مصاحبه جراید با سرگـروه روزنامه همشهری
 • مصاحبه جراید با سرگروه هفته نامه پیام
 • مصاحبه جراید با سرگروه مجله خانواده سبز
 • مصاحبه جراید با سرگروه مجله خانواده سبز
 • مصاحبه جراید با سرگروه روزنامه همشهری محله
 • مصاحبه جراید با سرگروه روزنامه همشهری محله
 • مصاحبه جراید با سرگروه روزنامه همشهری محله
 • مصاحبه جراید با سرگروه مجله بامدادان
 • مصاحبه جراید با سرگروه مجله جاده سبز
 • مصاحبه جراید با سرگروه روزنامه خراسان
 • مصاحبه جراید با سرگروه هفته نامه هلال احمر
 • بازتاب دیگر خبرگزاریها
 • سفرهای گروه