البرز
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
البرز
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلیدیگر اطلاعات استان البرزالبرز

درود هم میهنان گرامی، با عرض ادب و احترام به اطلاع میرسانیم تلاش اعضای اين انجمن در راستای گسترش ورزش در جامعه و تقویت فرهنگ گردشگری در کشور عزیزمان ایران میباشد و بدينوسيله از تمام منابع، سایت ها، وبلاگ ها، اشخاص حقيقی و حقوقی كه موضوعات و مطالب شان توسط اعضا منتشر میگردد سپاسگذاریم.
تعداد بازدید : 1337
نویسنده پیام
Manager آفلاین

صاحبان امتیاز

ارسال‌ها : 104
عضويت : 11 /9 /1391
سن : 48
تشکر ها: 27
تشکر شده : 28
البرز

البرز - کرج - دریاچه سد کرج


لایحه تأسیس استان البرز در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۸ پس از تصویب در جلسه هیئت دولت به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد. این لایحه پس از بررسی توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی بالاخره در تاریخ ۱۳۸۹/۴/۷ به تصویب رسید و شهرستان کرج به عنوان مرکز استان معرفی گردید. اما شروع فعالیت استانداری استان البرز در تاریخ ۸۹/۶/۲۲ با حضور وزیر کشور و نخستین استاندارش – عیسی فرهادی - بود .
استان البرز با مساحت ۱۶۲کیلومتر مربع در غرب تهران و جنوب دامنه رشته کوه البرز واقع شده است. این استان
از شمال به استان مازندران، از جنوب به استان مرکزی، از غرب به استان قزوین و از شرق به شهرستان تهران همسایه است. باید اضافه کرد که این استان در تقسیمات کشوری جزو سی و یکمین استان‌ ایران به شمارمی رود .
استان البرز هم‌اکنون مشتمل بر دو بخش است: بخش مرکزی که خود شامل ۶ دهستان به نام‌های: نسا، آسارا، آدران، کمال آباد، گرمدره که از تونل کندوان تا ماهدشت را شامل می شود.
بخش اشتهارد که از احمدآباد شروع شده و تا مرادتپه ادامه دارد، اشتهارد دارای یک دهستان به نام پلنگ آباد یا رحمانیه است .
موقعیت جغرافیایی

جلگه پهناور کرج با ارتفاع متوسط ۱،۳۲۰ متر از سطح دریا، به وسیله کوههای البرز از استان مازندران جدا شده‌است. این استان، به علت قرار گرفتن در ناحیه شمالی کوه های البرز مرکزیجاده-چالوس ، میان دره‌های پرپیچ ‌وخم البرز، دره چالوس و رودخانه کرج در فصول سرد سال تحت تاثیر سیستم های شمالی، شمال غربی، غربی، به ویژه جنوب غربی بوده و دارای هوای مرطوب و خنک است.
همچنین، پستی و بلندی های این استان متاثر از دامنه های جنوب غربی البرز است که به ۳دسته: «اراضی کوهستانی»، «اراضی دامنه ای» و «اراضی جلگه ای مسطح » به شرح ذیل تقسیم می شود:
«اراضی کوهستانی» شامل: کوه های حصار و بیلقان در شرق، بیجه کوه ، سیاه کلان، آتشگاه و ورزان در شمال، «اراضی دامنه ای» شامل: دامنه های جنوبی ارتفاعات شمالی و شرقی، تپه مرادآب، تپه های شاهین ویلا، حصارک و جاده شاه دشت و در نهایت «اراضی جلگه ای مسطح» شامل: اراضی گوهر دشت، حصارک، گلدشت تا جنوبی ترین اراضی منطقه می شود. از دیگر کوه های مهم این منطقه می توان به: کوه ونتار یا آسارا، کوه سیکنو، کوه هفت خان و کوه کرچان اشاره کرد. به این ترتیب آب و هوای این استان در نواحی شمالی؛ معتدل و کمی سرد و در دشت جنوبی؛ معتدل است. با این وجود این منطقه، از نظر بارندگی جزو نواحی خشک کشور به شمار می آید .
رودخانه های جاری در استان البرز عبارتند از: آب لانیز، برغان، سیدک، آب ورزن، مورود، کرج، وارنگه رود، ولایت رود و آب شهرستانک.پیشینه تاریخی

در مورد پيشينه تاريخي شهرستان کرج منابع مکتوب، بسيار محدود است. سرزمين كرج در طول تاريخ به دلیل مجاورت با سه کانون: «سرزمين هاي كناره ي دریای خزر» در شمال، «سرزمين قزوين» در غرب، و «ري» در شرق شاهد تحولات و حوادث زیادی بوده و بدون شك این تحولات و جريانات بر سرزمين كرج و مردمان آن تاثيرات فراوان داشته است .
دامنه سلسله جبال البرز از دیرباز به دلیل آب وهوای مناسب و رودخانه های جاری و پناهگاه های مطمئن، همیشه محل استقرار و سکونتگاه های موقتی و دائمی اقوام و گروه¬های مختلف بوده است. طبق اسناد و منابع تاریخی و آثاری همچون تپه های باستانی آق تپه و مردآباد در حاشیه شهر، بقایای معابد و قلعه هایی مثل: قلعه شاه دژ، قلعه دختر، قلعه کلاک، قلعه سنگ کسیل و دژهای استوار در جاده کرج – چالوس و نیز تختگاه هایی چون: تخت رستم و تخت کیکاووس در جنوب کرج و دیگر آثار تاریخی و باستانی همگی گویای مسکونی بودن این سرزمین در دوران پیش از اسلام است. حمدالله مستوفی در سده هشتم هجری قمری کن و کرج را از ولایات تابع طالقان برشمرده و در ذکر رودخانه‌های عراق عجم از کوه رود نام می‌برد که ویژگی‌های آن به طور دقیق قابل تطبیق با رودخانه کرج است.
براساس منابع و شواهد تاریخی، رفت و آمد کاروان ها تا پیش از حمله مغول به شهر ری از راه سگزآباد و کناره شهریار انجام می گرفت ولی در زمان حکومت مغول، راه دوم یعنی راه قزوین – کرج به ری ترجیح داده شد و آثار تاریخی بر جای مانده همچون کاروانسراها و پل ها و قلعه ها در حاشیه جاده کرج بیانگر این موضوع است. آورده شده: هلاکوخان - نوه ي چنگيز - با گذر از اين سرزمين پايگاه قدرت اسماعيليان در الموت را نابود ساخت.
با مطالعه تاریخ پل صفویه این احتمال وجود دارد که در دوران حکومت صفویان پل حاضر بر روی بقایای پل قدیمی مربوط به دوره های پیش از صفویه انجام شده است. از دیگر بناهای ساخته شده در دوران صفویان می توان بنای امام زاده حسن کرج را نام برد .
زمانی که آقامحمدخان قاجار در سال ۱۲۱۰ ، تهران را پایتخت کشور اعلام کرد، کرج به علت مجاورت با پایتخت روز به روز آبادتر و با اهمیت تر شد، طوری که می توان گفت باشکوه ترین دوران این منطقه، دوره قاجاریه و به ویژه عصر فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه بوده است .
در آخر بد نیست اضافه کنیم؛ اگر کلمه کرج را از ریشه کراج بگیریم به معنای بانگ و فریاد است که البته با سابقه تاریخی آن نیز در ارتباط است. چراکه در تپه ها و قلعه های به جا مانده، آثاری از آتش افروزی جهت خبر رسانی و دیده بانی مشاهده می شود. به این صورت که دیده بانان در مواقع جنگ از طریق آتش افروزی، مردم را از هجوم دشمنان باخبر می ساختند. آثار به جا مانده در گوشه و کنار این جلگه وسیع و در حاشیه های ارتباطی کهن، در تپه های آتشگاه کلاک، قلعه دختر شهرستانک، کوه های مرادتپه، همچنین آثار دوران اسلامی همچون برج میدانک مغولی، پل و کاروانسرای شاه عباسی و نمونه های از این قبیل، گویای استمرار استقرار در این منطقه است.اقوام و زبان

استان البرز به علت مهاجرت پذیری دارای ترکیب مختلف اقوام است. از اقوام ساکن در شهرستان کرج می توان به اقوام لر، کرد، گیلکی، یزدی، ترک، مازندرانی و خوزستانی اشاره کرد که به صورت غیر متمرکز در نقاط مختلف استان ساکن هستند و به این زبان ها نیز صحبت می کنند. اما گویش اصلی مردم کرج، گویش کرجی است .موقعیت اجتماعی و اقتصادی

استان البرز در بخش کشاورزی به دلیل داشتن شرايط اقليمي ممتاز، خاک حاصلخيز، خاکدار بودن بیش از ۷۰ درصد از اراضی، کیفیت مناسب و مطلوب آب های سطحی و زیرزمینی، وجود شرایط کشت دوم و سوم در برخی نقاط، وجود نهالستان برای عرضه به کل کشور و به ویژه امکان تصفیه و بازیافت فاضلاب در بخش کشاوری دارای موقعيتي استثنايي است و یکی از استان های مهم کشور در بخش تولید محصولات کشاروزی محسوب می شود.
گستردگي صنايع تبديلي وغذايي دراستان، وجود زمينه ي سرمايه گذاري در توسعه وگسترش کشت هاي گلخانه اي براي توليد محصولات جاليزي، امکان گسترش ظرفيتهاي توسعه ي صادرات با وجود فرودگاه پيام، وجود پتانسيل ژنتيکي دامي دردامپروري وامکان پرورش ماهي هاي سرد آبي ازجمله موارد بارزمشاغل اقتصادي درکرج است .
از دیگر صنایع فعال در استان می توان: صنايع غذايي، نساجي، چرم سازي، صنايع سلولزي وکشاورزي را نام برد .
دربخش معادن وجود سنگ آهک وگچ ، معادن ساختماني، مس، ذغال سنگ، نمک، سيليس ومعادن شن وماسه را نباید نادیده گرفت.
با این وجود؛ بيشتر شاغلان استان به ترتيب دربخش خد مات، صنعت وکشاورزي مشغول هستند.


غذاهای محلی

آش جو، حلیم، دیزی.


سوغات

توت درختی، انگور، فندق، سنجد، خرمالو، عناب، ازگیل.

یکشنبه 30 تیر 1392 - 21:30
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش
تشکر شده: 1 کاربر از Manager به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: shayan &
fariborz آفلاین


ارسال‌ها : 13
عضويت : 5 /6 /1399
پاسخ : 1 RE اجاره ویلا شمال :
از کرج تا شمال راهی خصوصا با احداث جاده جدید میشه 2 ساعته رسید و با یک اجاره ویلا شمال مشتی یک خستگی یکی دو روزه رو در کرد اینم لینک اجاره ویلا شمال https://www.shab.ir/

دوشنبه 26 آبان 1399 - 11:08
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش
rasoulabasi آفلاین


ارسال‌ها : 1
عضويت : 6 /9 /1399
پاسخ : 2 RE البرز :
اجاره ویلا و آپارتمان در کیش ، خواسته ای که مسافران و گردشگران همواره به دنبال آن هستند . فرصتی که هم اکنون از طریق وب سایت گرداگرد در اختیار شماست . شب های کیش در ویلاها و آپارتمان هایی ساحلی ، برج هایی که تمام جزیره زیر پای شماست . یک مسافرت و اقامت لذتبخش در یکی از زیباترین جزایر دنیا . نام کیش ، سرآمد مناطق توریستی و گردشگری ایران می باشد .

پنجشنبه 06 آذر 1399 - 23:08
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش
fariborz آفلاین


ارسال‌ها : 13
عضويت : 5 /6 /1399
پاسخ : 3 RE جاهای دیدنی و اجاره ویلا در شمال :
جاهای دیدنی و اجاره ویلا در شمال https://www.niksalehi.com/gardeshgari/masal-gilan-tourism.html

سه شنبه 05 اسفند 1399 - 11:38
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش
fariborz آفلاین


ارسال‌ها : 13
عضويت : 5 /6 /1399
پاسخ : 4 RE بهترین شهرها برای سفرهای داخلی در چهار فصل :
ایران کشوری چهار فصل است که در تمام اوقات سال می توان شهرهای زیبا و دیدنی در آن پیدا کرد. مهم نیست به دنبال آب و هوای سرد هستید و یا رؤیای اقامت در کویر را دارید؛ به دنبال ماجراجویی در جنگل هستید و یا رطوبت دریا و گذر از ساحل شنی را در سر می پرورانید، ایران شما یک انتخاب دارد. به همین دلیل قصد داریم بهترین و زیباترین مقاصد گردشگری ایران را در چهارفصل سال با شما در میان بگذاریم. منبع https://irantrawell.com/2021/04/21/%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D9%81%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1/

شنبه 04 اردیبهشت 1400 - 15:17
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش
fariborz آفلاین


ارسال‌ها : 13
عضويت : 5 /6 /1399
پاسخ : 5 RE 3 پل دیدنی ایران و جذابیت آنها :
یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری کشور ایران، پل کابلی ولیعصر در شهر شیراز است. این پل، 52 پایه دارد. هدف اولیه از تاسیس این بنا کاهش آلودگی و ترافیک شهر بود، اما به مرر زمان به جاذبه‌ای گردشگری مبدل گشت. ساختار پل کابلی به صورت کابل‌های در هم تنیده و به ارتفاع 63 متر است. ساخت این پل در سال 1391 آغاز شد و هم اکنون در زمره آثار گردشگری شهر شیراز به شمار می‌رود.

بسیاری از افراد از سراسر نقاط کشور، شهر شیراز را برای مسافرت و گردشگری انتخاب می‌کنند. این دسته از افراد می‌توانند با اجاره سوئیت در شیراز این پل را نیز در میان فهرست بناهای جذاب و قابل مشاهده قرار دهند و به دیدن آن بروند. منبع https://www.chetor.com/232628-%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-3-%D9%BE%D9%84-%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%86%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D9%88%DB%8C%DA%98%DA%AF%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AC/

یکشنبه 10 مرداد 1400 - 16:58
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.